Monety Kai Yuan Tong Bao 開元通寶 ery Huichang 會昌

Huichang 會昌 to jedyna dewiza panowania jaką obrał cesarz Wu Zhong 武宗, osiemnasty władca dynastii Tang 唐 (618-907), za swych rządów w latach 841-846. W owych czasach, podupadania już dynastii, borykano się z potrzebą zwiększenia podarzy pieniądza przy jednoczesnym niedoborze miedzi. Pod koniec ery Huichang znaleziono rozwiązanie.

Wu Zhong będąc gorliwym wyznawcą taoizmu, był również zawziętym przeciwnikiem buddyzmu. Buddyzm, który w tym czasie zdążył już w Chinach rozkwitnąć i umocnić się na tyle, że klasztory buddyjskie zwolnione były z podatków, uważał za obcą religię szkodzącą państwu. Stąd został on zakazany, a cesarz działając przeciwko wyznawcom rozkazał zniszczyć klasztory i sanktuaria. Zarekwirowane brązowe posągi, dzwony i inne przedmioty kultu polecił przetopić. Z pozyskanego w ten sposób metalu w roku 845,  piątym roku ery, rozpoczęto emisję nowych monet Kai Yuan Tong Bao 開元通寶, która zakończyła się w roku kolejnym wraz ze śmiercią i tym samym końcem rządów Wu Zhonga. Z nadejściem jego następcy, cesarza Xuan Zonga 宣宗 (846-859), sytuacja odwróciła się i z monet ery Huichang odlewano buddyjskie posągi…

Kai Yuany ery Huichang zasługują na szczególną uwagę z kilku powodów.

Monety tej emisji posiadają jako jedyne z monet Kai Yuan Tong Bao dynastii Tang chińskie znaki na rewersach. Czyni to je na tyle charakterystycznymi, iż potraktowano je jako pewien kamień milowy w chińskiej numizmatyce i wyróżniono je spośród pozostałych Kai Yuanów nadając im nazwę Huichang Kai Yuan.  Znaków, a tym samym odmian monet ery Huichang, łącznie jest 23. Każdy z nich reprezentuje okręg administracyjny w jakim znajdowała się mennica, w której dane monety odlano (często można znaleźć informacje, że są to oznaczenia mennic, co jest jednak tylko domniemaniem, gdyż teksty historyczne nie zawierają nazw mennic z okresu Huichang). Wyjątkiem jest znak Chang 昌, który oznacza nazwę ery. Dodatkowo, znaczenie znaku 永 Yong jest niejasne i istnieją różne teorie na ten temat. Niektórzy numizmatycy skłaniają się ku temu, że monety z 永 odlewane były za czasów Pięciu Dynastii i należą do mennictwa Południowego Królestwa Tang (Nan Tang 南唐 937-975).

Kai Yuan Tong Bao 開元通寶 ze znakiem Luo 洛 powyżej otworu na rewersie, 23,85-23,89mm, 3,73g.

 

To właśnie dzięki rewersom możemy monety te bezspornie datować, gdyż awersy posiadają cechy poprzednich emisji. Powodem tego było wykorzystanie obiegowych monet emitowanych w poprzednich okresach dynastii Tang jako monet matek do produkcji form, skracając tym samym proces produkcji. Znaki na rewersach z kolei wykonywano bezpośrednio w formie używając do tego celu specjalnie przygotowanych punc. Czyniono to oczywiście ręcznie. Wiele monet posiada rewersy wyglądające jakby pracownik mennicy używał punc w pospiechu i odciskał je trochę na oślep czy zbyt mocno. Znaki są często przekrzywione, zdwojone, potrafią zawadzić o podniesione obrzeże monety. Niektóre posiadają relief wyraźnie zbyt wysoki,  a czasem możemy obok takiego znaku znaleźć ślad po krawędzi puncy (skutki zbyt głębokiego jej odciśnięcia). Spotkamy też znaki na monetach w odbiciu lustrzanym, co może wskazywać na to, że pracownik mennicy rył je w formie ręcznie i wykonał przez pomyłkę w pozytywie.

Kai Yuan Tong Bao 開元通寶 ze zdwojonym znakiem Jing 京 powyżej otworu, oraz półksiężycem poniżej otworu na rewersie, 24,15-24,37mm, 3,55g.

 

Ludzkie błędy, pośpiech czy niechlujstwo, również użycie monet obiegowych w miejsce monet matek spowodowały, że emisje Huichang Kai Yuan są generalnie słabego wykonania.

Spis oznaczeń na rewersach:

  1. CHANG 昌 – tytuł panowania Huichang 會昌
  2. JING 京 – ówczesna stolica Chang’an 長安
  3. LUO 洛 – Luozhou 洛州
  4. YI 益 – Yizhou 益州
  5. LAN 藍 – Lantian-xian 藍田縣
  6. XIANG 襄 – Xiangzhou 襄州
  7. JING 荆 – Jingzhou 荆州
  8. YUE 越 – Yuezhou 越州
  9. XUAN 宣 – Xuanzhou-xian 宣州縣
  10. HONG 洪 – Hongzhou 洪州
  11. TAN 潭 – Tanzhou 潭州
  12. YAN 兗 – Yanzhou 兗州
  13. RUN 潤 – Runzhou 潤州
  14. E 鄂 – Ezhou 鄂州
  15. PING 平 – Pingzhou 平州
  16. XING 興 – Xingzhou 興州
  17. LIANG 梁 – Liangzhou 梁州
  18. GUANG 廣 – Guangzhou 廣州
  19. ZI 梓 – Zizhou 梓州
  20. FU 福 – Fuzhou 福州
  21. DAN 丹 – Danzhou 丹州
  22. GUI 桂 – Guizhou 桂州
  23. YONG 永 – Yongzhou 永州 (sprawa znaczenia 永 jest wciąż dyskusyjna)

Roger Wai San Doo w „Chronology of Kai Yuan Tung Bao” wskazuje dodatkowo monety Kai Yuan z jeszcze jednym oznaczeniem – QING 清. Dodaje on jednak tutaj adnotację, iż wymaga to jeszcze dalszych badań. Monety takie znaleziono w prowincji Shaanxi.

Jak wspomniano, monety Huichang Kai Yuan były odlewane w pośpiechu. Pomimo krótkiej (dwuletniej) emisji ich produkcja musiała mieć spore rozmiary. Odkrywane w depozytach w dużych ilościach, dziś w większości są monetami popularnymi. Oprócz oznaczeń prowincji znajdziemy na rewersach dodatkowe oznaczenia w postaci kropek czy półksiężyców. David Hartill w „Cast Chinese Coins” w piętnastostopniowej skali rzadkości ocenia je na 5 do 14 punktów (pozycje w katalogu 14.50 – 14.97).

Kai Yuan Tong Bao 開元通寶 ze znakiem Run 潤 powyżej otworu na rewersie, 23,34-23,42mm, 3,41g.

 

Na zdjęciu wyróżniającym wpis: Kai Yuan Tong Bao 開元通寶 ze znakiem Jing 京 powyżej otworu na rewersie, 23,70-23,87mm, 4,64g.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *