Żelazna moneta Qian Feng Quan Bao 乾封泉寶 prezentowana w niniejszym wpisie należy do emisji Królestwa Chu 楚國 (907-951), jednego z dziesięciu królestw, które kontrolowały chińskie południe w latach 902-979.
Monety Qian Feng Quan Bao nie są z pewnością popularne, ale nie są również monetami bardzo rzadkimi. David Hartill w katalogu „Cast Chinese Coins” umieszcza je mniej więcej po środku swojej piętnastopunktowej skali rzadkości, przypisując im (w zależności od odmiany) od 3 do 7 punktów.
Nie tak dawno kilka sztuk tych monet pojawiło się w ofercie w serwisie ebay, a egzemplarz pokazany na zdjęciach jest jedną z nich.
Pozostałe dziewięć królestw z południa to Wu (902-937), Min (909-946), Wu-Yua (902-978), Wcześniejsze Shu (907-925), Późniejsze Shu (934-965), Południowe Tang (937-975), Południowe Han (909-971), Północne Han (951-979) i Nanping (907-963). Na północy w tym okresie panowało po sobie pięć cesarskich dynastii. Wbrew pozorom, to na południu panuje względny spokój sprzyjający rozwojowi gospodarki i handlu. Rozwija się produkcja herbaty oraz hodowla jedwabników. W niektórych królestwach wymóg płacenia podatków tkaninami napędza produkcję jedwabiu, a jego tkanie staje się jedną z bardziej dochodowych działalności. Poza tym, ważnym źródłem dochodu panujących staje się ceramika (szczególnie w Królestwie Min i Południowym Tang). Powstają szlaki handlowe zarówno na lądzie jak i na morzu. Obok handlu wewnętrznego rozwija się dynamicznie handel z zagranicą.
Nie znamy monet emitowanych przez wszystkie królestwa. Najbardziej intensywną działalność menniczą prowadziło Wcześniejsze Królestwo Shu oraz Południowe Królestwo Tang.
Założycielem Królestwa Chu 楚 (907-951) był gubernator dynastii Tang 唐 (618-907) Ma Yin 馬殷, który uzyskał autonomię dla podległego sobie regionu około roku 896. Po upadku Tangów, w roku 907, ówczesna dynastia Liang potwierdziła jego władzę, a sam Ma Yin został Księciem Chu. Królestwo pozostaje lojalnym wasalem cesarskich dynastii. Główne zyski przynosi krajowi handel z wędrownymi kupcami herbatą i produkcja jedwabiu. Kupcy zobligowani są do niewywożenia monet za granicę, a przed opuszczeniem Chu do wymiany ich na lokalne produkty.
Według historycznych tekstów odlewanie Qian Feng Quan Bao 乾封泉寶 rozpoczęto w roku 925. Pierwsze emisje to żelazne monety o wartości 10. Istnieją ich dwie grupy. Duże egzemplarze o średnicy około 40mm, oraz mniejsze o średnicy około 34mm. Posiadają one różne rewersy. Niektóre czyste bez znaków, inne ze znakami Ce 策, Tian 天 i Fu 府 w różnych kombinacjach. Odlewano również monety brązowe ze znakiem Tian 天 lub znakami Tian Fu 天府 na rewersach.
Poza Qian Feng Quan Bao do mennictwa Chu zalicza się duże brązowe monety Tian Ce Fu Bao 天策府寶 odlewane od roku 911. Są to pierwsze monety Królestwa o jakich wspominają historyczne teksty. Znaleziono również, przypisywane do monet reprezentacyjnych, egzemplarze złocone. Znane jest kilka rzadkich egzemplarzy wykonanych z żelaza.
Ma Yin 馬殷 przypisuje się także emisje dużych (41 – 44mm), brązowych monet Qian Yuan Zhong Bao 乾元重寶.
Zapisy wspominają dodatkowo o ołowianych monetach nie podając jednak ich inskrypcji. Miały one posiadać wartość 1/10 monet z brązu. Na podstawie licznych znalezisk z regionów należących do Chu uznano, iż chodzi tutaj o monety Kai Yuan Tong Bao 開元通寶. Monetę taką możemy zobaczyć m.in. we wpisie „Chińskie monety keszowe (mini-kolekcja)” na blogu blognumizmatyczny.pl.
Królestwo Chu nigdy nie ustanowiło własnego kalendarza używając nazw epok cesarskich, stąd nie znajdziemy nianhao na awersach jego monet.
Na zdjęciu wyróżniającym wpis: Qian Feng Quan Bao 乾封泉寶, żelazo, średnica 38,93-39,27mm, waga 25,58g. Hartill CCC 15.63.